Alüminyum Yaş Kum ve Döküm

• Tunç Döküm bünyesinde bulunan deneyimli Metalurji mühendisleri ve dökümhane personeli ile yaş kum kalıplama alanından 0,150 gramdan 1500 kg kadar tek parça döküm yapabilme yeteneğine sahiptir.
• 2 adet Tam otomatik yaş kum kalıplama makinesi
• Makine ölçüleri 800*600*300 saatte 60 adet kalıp
• Makine ölçüleri 650*550*250 saatte 30 adet kalıp

Alüminyum döküm, demir ve çelikten sonra en çok kullanılan döküm yöntemidir. Alüminyum döküm, müşterinin isteğine göre çeşitli alaşımlarla birlikte dökülebilir.

Alüminyum-Silis alaşımı en çok kullanılan alaşımlardandır. Alüminyum döküm yönteminin birçok alanda kullanılmasının sebeplerinden biri de alüminyum elementinin birçok özelliğinin olmasıdır.

Hafif olması, korozyona dayanıklı olması, kolay şekillendirilebilir olması, dayanıklı ve geri dönüştürebilir olması, yüksek iletkenliğe sahip olması gibi birçok özelliği nedeniyle tercih edilmektedir. 

Alüminyum, her ne kadar dökümü zor olan bir malzeme olsa da hafif ve dayanımı yüksek olmasından dolayı birçok sektörde tercih edilen bir malzemedir. Bu sektörlerden en büyüğü ve en çok kullanım alanına sahip olanı da otomotiv sektörüdür. Bunun yanı sıra el aletlerinden çim biçme makinelerine kadar binlerce kullanım alanı vardır.

Alüminyum döküm parça üretimi için alüminyum kokil kalıba döküm, alüminyum metal enjeksiyon kalıba döküm, alüminyum kum kalıba döküm en çok kullanılan yöntemlerdir. Bu yöntemler üretilecek alüminyum parçanın fizyolojik özellikleri, şekli, kalitesi ve üretim miktarına bakılarak tercih edilmektedir. Örneğin; kaliteli bir alüminyum parçasının dökümü için alüminyum kokil kalıba döküm yöntemi, çok sayıda alüminyum parça dökümü için alüminyum enjeksiyon kalıba döküm yöntemi ya da çok karmaşık şekilli alüminyum parçaların üretimi için alüminyum kum kalıba döküm yöntemi tercih edilmektedir. Üretilecek olan alüminyum parçada istenilen özellikler döküm tipini seçiminde rol oynar.

Hizmetlerimiz

İlgili Hizmetler