Tasarım Hizmetleri

Tasarım bölümümüzde, konusunda uzman
mühendis kadromuz ile
• 3D çizim programları kullanarak ;
• kalıp tasarımları,
• talaşlı imalat yöntemleri,
• mekanik montaj aparatları tasarlayarak
  müşterilerimize hizmet vermekteyiz.

Tunç Döküm’ün en güçlü özelliği olan mühendislik hizmeti ile ürün tasarımı ve geliştirme konusunda müşterilerine hizmet vermektedir.

Tunç Döküm, ürün tasarım aşamasından başlayarak seri üretime geçiş ve sonrasındaki tüm süreçlere dahil olarak, kendisini bir geliştirme ortağı olarak konumlandırmaktadır. Tasarım kısmında teknik yenilikler takip edilerek parça üzerinde revizyon, modelleme kalıp çalışmaları yapılmaktadır.

Resim en iyi biçimde okunup analizi yapılarak modelin hatasız, en uygun ve en hesaplı şekilde yapılması tasarlanır. Dökümde oluşabilecek hataları henüz tasarım aşamasındayken müdahale edilir. Kalıp ve model en kısa zamanda yapılacak şekilde tasarlanır. Talaşlı imalat kısmı için CNC tezgahlarına işleme programları hazırlanır.

İşletmedeki ürün geliştirmeye yönelik proaktif yaklaşım, müşteriler ile güçlü bir iş birliği ortamının yaratılmasına imkân verir.

Nasıl çalışıyoruz?

Dizayn aşamasından itibaren en erken safhada projeye dahil olunarak, ileride oluşabilecek muhtemel döküm ve metalürjik hataların önüne geçilmesi sağlanır.

Unigraphics, CAD / CAM ve Magmasoft simülasyon programları gibi gelişmiş araç ve ekipmanların kullanımı, firmamızın uzun yıllara dayanan deneyimi, bilgi birikimi ve yetkinliği sayesinde, yeni ürünler seri üretime hızlı ve güvenilir bir şekilde entegre edilmektedir.

Farklı disiplinlerin takım çalışması yaklaşımı sayesinde, ilk numuneleri teslim etme süresi ve prototip ile seri ürün arasındaki ürün geliştirme süreci önemli ölçüde kısaltılmaktadır.

Döküm modellerinin tasarımı ve yapımı yüzde yüz olarak tesis bünyesinde gerçekleştirilmektedir. Ürün kalitesini sağlamak adına, kalıp dolum ve katılaşma prosesi Magmasoft simülasyon programı ile simüle edilerek döküm modellerinin tasarımı ve kalıp dolumu optimize edilmektedir.

Esnek bir metalurjik proses kontrol sistemi olan ATAS Termal Analiz Sistemi, metalurjik üretim sürecini, etkin bir şekilde analiz ederek, stabil hale getirmek ve optimize etmek amacıyla kullanılmaktadır.

Müşterilerin ürün tasarım süreçlerini desteklemek ve üretilecek ürünü optimize etmek amacıyla, yeni tip dökme demir malzeme geliştirme çalışmaları mühendislerimiz tarafından yürütülmektedir. Aynı zamanda, konusunda uzman mühendisler, bilgi birikiminlerini ve sahip olunan son teknolojiyi kullanarak ürün ve süreçleri de iyileştirmek ve geliştirmek için sürekli olarak çalışmaktadır.

Hizmetlerimiz

İlgili Hizmetler